Quady

Quady to pojazdy silnikowe, służące do poruszania się po często niedostępnym dla innych czterokołowców terenie. Ich nazwa pochodzi od angielskiego quadriple, czyli „czterokołowiec”. Przeznaczeniem tych pojazdów jest głównie sport ekstremalny, związany z poruszaniem się po trudnej pod względem struktury powierzchni, w tym np. po błocie.

Kierowca quada siedzi na nim jak na motocyklu, a dodawanie gazu odbywa się często ręcznie, za pomocą dźwigni gazu lub rączkę, jak w dwukołowcu.

Zastosowanie quadów aktualnie ma charakter głównie sportowo – rekreacyjny. Wielbiciele czterokołowców chętnie organizują różnego rodzaju wycieczki terenowe indywidualne bądź grupowe, w czasie których pokonują m.in. błota, bagna i strumienie. Pojazd ten jest przydatny zwłaszcza w przypadku tych osób, które lubią odkrywać nowe lub docierać w niedostępne dla zwykłego obywatela miejsca.

Od jakiegoś czasu quady są również chętnie wykorzystywane przez różnego rodzaju firmy oferujące swoje usługi w zakresie organizacji i przygotowania imprez integracyjnych dla pracodawców i pracowników. Najbardziej popularne są wśród nich wycieczki oraz wyścigi amatorskie na pojazdach z przeznaczeniem rekreacyjnym, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa.

Dla zachowania maksimum bezpieczeństwa na drodze, quady w naszym kraju powinny być zarejestrowane, posiadać tablice rejestracyjne i mieć aktualne ubezpieczenie OC. Mimo to często dochodzi do wypadków z udziałem tych pojazdów, gdyż ich kierowcy i właściciele nie wykazują najmniejszych oznak wyobraźni. Szczytem nieodpowiedzialności jest udostępniania quadów dzieciom, nawet kilkuletnim, zwłaszcza iż rozwijane przez nie prędkości często przekraczają granice bezpieczeństwa. Mało kto pamięta iż jest to pojazd silnikowy, czterokołowy, którego waga sięga od 100 do nawet 350 kilogramów. Ponadto kierowca quada, który chce poruszać się po miejskich drogach, powinien posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1.

W Polsce cena quadów waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five + three =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>